Brussel staat bekend vanwege haar vele prachtige Art Nouveau en Art Deco huizen. Ondanks dat in de loop van de tijd al veel gebouwen verdwenen zijn, zijn er nog heel veel te zien, bijvoorbeeld in de omgeving van de Louizalaan. De woning van architect Viktor Horta is geheel in Art Nouveau stijl ingericht en is open voor publiek.
Hortamuseum
Het Hortahuis
Victor Horta is de bekendste Art Nouveau architect van Brussel. Hij ontwierp niet alleen de buitenkant, ook het interieur werd minutieus ontworpen. Zo verzorgde hij tot in detail de mosaiken, ramen, meubilair en andere decoratie. Het Hortahuis in Brussel is gevestigd in het woonhuis/atelier van Horta en is tussen 1898 en 1901 gebouwd tijdens het hoogtepunt van de Art Nouveau.
Victor Horta bouwde zijn eerste art-nouveauhuis in Brussel in 1893 en brak daarmee met de toenmalige trend van populaire imitatiestijlen zoals neoklassiek en neobarok. Zijn ontwerpen hadden zichtbare ijzeren steunbalken, grote ramen en koepels om overal licht binnen te laten, hij installeerde water en elektriciteit en dacht na over de luchtcirculatie. Voor die tijd was dit radicaal nieuw. Behalve technische vernieuwingen introduceerde de art-nouveau ook nieuwe estetiek zoals muurschilderingen, balkonhekjes met fraai krullend smeedwerk en ronde kozijnen. In art-nouveau is amper een rechte lijn te vinden. Ook het interieur werd aangepakt. Meubels, tapijten en verlichting vormen samen met de rest van het ontwerp een geheel.
De art nouveau kwam tot bloei in de periode aan het einde van de 19e eeuw. Tijdens de Eerste Wereldoorlog verbleef Horta in de Verenigde Staten waar hij beïnvloed werd door de art deco. Het interbellum, de periode tussen de beide wereldoorlogen, is dan ook de tijd van de art deco. Deze stijl kenmerkt zich door ondermeer de rechte verticale lijnen, terwijl de Art Nouveau meer ronde bloemvormen gebruikt.
Art-nouveau in Brussel
Ondanks alle pracht en praal had de art-nouveau ook een keerzijde. Na de oorlog waren de rijkelijk versierde huizen veel te duur in onderhoud. Duizenden prachtige huizen werden afgebroken. Van de meer dan vijduizend gebouwen zijn nog amper vijfhonderd overgebleven. Maar als je goed kijkt is er gelukkig nog veel moois te zien. Een overzicht van enkele mooie en bijzondere gebouwen in art nouveau stijl in Brussel:
Warenhuis Old England (nu muziekinstrumentenmuseum)
Om de buurt rond Avenue Louise en alle Art Nouveau huizen te ontdekken, kun je de tram pakken. Nog handiger is om een middagje een fiets te huren en zo Brussel te ontdekken!
Let op het auteursrecht
Met het maken en delen van foto's van art-nouveauhuizen in Belgie kun je maar beter voorzichtig zijn. Op de afbeelding rust namelijk auteursrecht tot zeventig jaar na de dood van de architect en deze wordt soms ook daadwerkelijk uitgeoefend. In de gebouwen zelf is het altijd verboden om foto's te maken.
Dat je niet op de hoogte bent van deze regels is in Belgie geen verweer. Dus let op met het delen van foto's op Social Media.
Let op: De locatie op de kaart is slechts een indicatie en niet altijd de ingang, parkeerplaats of juiste route